Ekonomi

Yalova’daki kapitalist çilek üreticisinin yüzünü güldürdü

Başkent Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve İl Meclis Üyesi Resul Çiftçi, Yalova’nın Altınova ilçesine bağlı bir bağ olan Başkentcik köyünde son çilek hasadının tamamlandığını ve yeni fidanların dikildiğini söyledi.

Tarımsal üretimde Yalova’nın marka değeri olan çilek bu yıl da yüzleri güldürdü. Sermaye Geliştirme Kooperatifi Lideri ve Altınova İl Genel Meclis Üyesi Resul Çiftçi, yılın son çilek hasadının Başkentçik köyünde yapıldığını söyledi. Önder Çiftçi, yıllık verimin 500 ton olduğunu ve çileğin ağırlığının 20-25 TL’den satışa sunulduğunu açıkladı.

“Her zaman iyi bir pazar yakalarız”

Bu yılki hasadın aralık ayı sonuna kadar yapıldığını belirten Çiftçi, “Son çilek hasadımızı da tamamladık. Sıcak havalar hasadın süresini uzattı. Bu sene hasadımız 500 ton civarında herhangi bir azalma olmadan devam etti. normal bir çilek, bir ayda hasat ediliyor ve bitiyor” diyen “Ürettiğimiz çeşit olduğu için bütün yıl dayanıyor. Son hasadımızda kilosu ortalama 20-25 TL’den satılıyordu. Fiyatlar arz ve talebe göre periyodik olarak değişti. Her zaman iyi bir pazar yakalarız” dedi.

“2022 yılını mutlu kapattık”

Üreticinin 2022 hasadından memnun olduğunu belirten Çiftçi, “Başkent bu sene de mutlu. Köyümüzde çileğin yanı sıra kiraz, ceviz, fasulye, kızılcık, erik, fındık da üretiyoruz. Orada kendi toprağında dikip hasadını yapıyor. Çilekte depolama sıkıntımız yok. Çünkü kooperatif olarak her gün İstanbul pazarlarına çilek gönderiyoruz. Bekletilmeden satılıyor” dedi.

Ocak ayı itibariyle yeni çilek fidanlarının dikildiğini söyleyen Çiftçi, “Yeni fidanlarımızı diktik. Bu yıl da yeterli verim aldık. Ancak bu yıl çiftçimiz tedirgin. Köyümüzde iki gölet var ama Yağış ve karın gecikmesinden endişeliyiz. Bu durumda bu süre biraz zor olabiliyor. Çünkü çilek suya ihtiyacı olan bir meyvedir” diye konuştu. – YALOVA

gelendosthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu