Haber

Fransa ve Çin Arama Kurtarma Ekipleri Deprem Bölgesinde

Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği, 61 itfaiyeci, 2 doktor, 4 hemşire, 1 veteriner ve 6 özel eğitimli köpekten oluşan ekibin Kahramanmaraş’taki çalışmalarını yapmak üzere sabah saatlerinde Gaziantep’e ulaştığını bildirdi. Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu ise Çin’den 2 küme halinde 90 kişiden oluşan arama kurtarma ekibinin bugün Adana Havalimanı’na ulaştığını, 50 kişilik bir ekibin daha yolda olduğunu duyurdu.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki depremin büyük yıkıma yol açtığı 10 ilde arama kurtarma çalışmalarına dış destek sürüyor. Fransa’nın gönderdiği ikinci arama kurtarma grubu bugün Gaziantep’e ulaştı. Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“İkinci arama kurtarma grubumuzu taşıyan üçüncü uçağımız bu sabah Gaziantep’e indi. 61 itfaiyeci, 2 doktor, 4 hemşire, 1 veteriner ve 6 özel eğitimli köpekten oluşan ekibimiz Kahramanmaraş’ta çalışmalarını yürütecek. “

Çin’in gönderdiği 90 kişiden oluşan iki arama kurtarma ekibi Adana Havalimanı’na ulaştı. Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Çin’den 90 kişilik iki grup arama kurtarma ekibi Adana Havalimanı’na geldi. Ekip vakit kaybetmeden afet bölgelerine giderek kurtarma çalışmalarına başlayacak. 50 kişilik arama kurtarma timi bugün öğle saatlerinde Çin’de. İstanbul’dan Adana’ya ulaşacak” dedi.

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği ise Türkiye’de de faaliyet gösteren Rus metalurji şirketi MMK’nın başta Hatay olmak üzere deprem bölgesinde 10 bin kişiye gıda ve barınma yardımı yaptığını bildirdi. MMK’nın fabrikalarında bulunan tabip odasının da vatandaşların tedavileri için kullanıldığı kaydedildi. Büyükelçiliğin sosyal medya hesabından da yapılan paylaşımda, “Akkuyu NGS Projesi’nde yer alan firmalar depremzedeler için el ele verdi. Müteahhitler bölgeye vinç, traktör, hafriyat makinesi ve damperli kamyon olmak üzere 80 araç gönderdi. 200’den fazla personel bölgeye gitti. deprem bölgesi” bilgisini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu