Haber

Diyarbakır ve Siirt’te depremzedeler için çalışmalar sürüyor

Diyarbakır ve Siirt’te “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerden vatandaşların etkilenmesi sürüyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, çadır kentlerde ve toplanma alanlarında kalan vatandaşların sağlığını korumak amacıyla ilaçlama ve temizlik çalışmaları sürüyor.

Sağlık İşleri Başkanlığı ilaçlama grupları, enfeksiyon nedeniyle oluşabilecek hastalıkların önlenmesi için çadırkentlerde ve toplanma alanlarında dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştiriyor.

Herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına düzenli olarak dezenfekte çalışması yürüten gruplar, aynı zamanda vatandaşın talebine göre çadır ve toplanma alanlarına ilaçlama yapıyor.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri çadırkentte çöpleri toplayarak tuvalet ve lavaboların bulunduğu alanları deterjanlarla yıkıyor.

-Siirt

Siirt Valiliği koordinasyonunda, Gençlik ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilmektedir. SporSağlık Bakanlığı’na bağlı Esmehan Sultan Kız Öğrenci Yurdu’na yerleştirilen depremzedelere psikososyal destek sağlanmaktadır.

Okul öncesi öğretmenleri ve psikolojik danışmanlar tarafından psikososyal destek verilen depremzedeler için oyun odaları ve oyun alanları hazırlandı.

Ekipler, depremin çocuklar ve yetişkinler üzerinde yarattığı olumsuz duygulardan kurtulmak için grup çalışması yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu