Ekonomi

2022 yılının iyimser stratejistinden karamsar piyasa yorumu

ABD hisse senetleri bir haftalık yükselişi geride bırakırken, JPMorgan Stratejisti Marko Kolanoviç, yüksek faiz oranlarının devam etmesi ve büyümedeki yavaşlamanın yeniden odak noktası olması halinde hisse senetlerinin yakın zamanda yatırımcılar için artık cazip olmayacağı görüşünde.

Kolanoviç Pazartesi günü müşterilerine gönderdiği bir notta, düşen tahvil getirileri ve güvercin ruhlu merkez bankası toplantılarının kısa vadede “hisse senetleri için olumlu” olduğunu, ancak büyüme politikası istikrarının yıl sonuna kadar güçlü kalacağını söyledi.

Stratejist, bir notunda “Kısa vadede, Fed oranları daha uzun süre yüksek tutmaya hazırlanırken, piyasalar bir politika hatasını fiyatlayabilir, bu da uzun vadeli getirileri düşük bir seviyeye itebilir” diye yazdı. “Bu, özellikle daha kötümser 2024 kazanç tahminleriyle birleştiğinde, sonuçta hisse senetleri için destekleyici olmayabilir” diye yazdı.

Stratejist, kurumsal fiyatlandırma gücünün azaldığına ve kar marjlarının risk altında olduğuna inanıyor altındaCiro büyümesindeki yavaşlamanın devam edeceği yönündeki görüşünü de yineledi.

Kolanoviç, 2022 satışları sırasında Wall Street’in en büyük iyimserlerinden biri olarak öne çıktı. Ancak bu yıl kötüleşen ekonomik görünüm nedeniyle Kolanoviç, aralık ortası, ocak, mart ve mayıs aylarında hisse tahsisini azaltarak bu görüşünü tersine çevirdi.

Kolanoviç’e göre petrol fiyatları ve dolar, hisse senetlerini olumsuz etkileyebilecek faktörler arasında yer alıyor. Kolanoviç son olarak “Kötü haber iyi haberdir” sloganının etkisinin azalmaya başladığını, sağlıklı bir ekonomik yavaşlama ile resesyonun başlangıcını ayırt etmenin zorlaştığını vurguladı.

haberbogazliyan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu