Haber

Ttb’den YÖK’ün Uzaktan Eğitim Kararına Tepki: “YÖK’ün Bir An Önce Bu Kararından Dönmesini ve Yüz Yüze Eğitimden Vazgeçmemesini İstiyoruz”

Türk Tabipler Birliği (TTB), 6 Şubat depremi sonrası afetzedelerin Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlara yerleştirilmesi nedeniyle Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) üniversitelerde uzaktan eğitim kararına tepki gösterdi. TTB, “Özellikle tıp eğitiminde uzaktan eğitim, gelecekte telafisi mümkün olmayan hataların, eksikliklerin ve kaliteli sağlık hizmeti sunulmasının önüne geçecektir. Türk Tabipleri Birliği olarak YÖK’ün bu kararını bir an önce geri almasını ve geri vermemesini istiyoruz. yüz yüze eğitim.”

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde etkili olan depremde afetzedelerin KYK yurtlarına yerleştirilmesi nedeniyle YÖK’ün üniversitelere uzaktan eğitim alma kararına TTB tepki gösterdi. Konuyla ilgili bugün TTB tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“DEPREMDE VATANDAŞLARIMIZIN DİĞER ŞEHİRLERDEKİ KAMU MİSAFİRLERİNE, ÖĞRETMEN OTELLERİNE, OTELLERİNE VE TATİL KÖYLERİNE YERLEŞTİRİLMESİ GEREKEN ÖNCELİKLE DEĞERLENDİRİLMELİDİR”

“Kahramanmaraş’ta 10 ilde büyük hasara yol açan depremlerin ardından YÖK, depremzedelerin Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirileceğini, üniversitelerde uzaktan eğitime geçileceğini duyurdu. Pandemi döneminde iki yıldır yaşadığımız uzaktan eğitim tecrübesi tıp eğitiminde büyük sıkıntılara neden oldu.Halkın diğer illerdeki misafirhane, öğretmenevi, otel ve tatil köylerine yerleştirilmesi düşünülmeli. eğitime makul bir süre (iki haftadan bir aya kadar) vermek ve sınavları ertelemek Psikososyal pekiştirme ihtiyacı karşılanmalıdır. uzaktan eğitim sağlayacak altyapı ve ortam.

“YÖK’TEN BU KARARDAN BİR DAHA GERİ DÖNMESİNİ VE YÜZ YÜZE EĞİTİM BEKLEMEMESİNİ İSTİYORUZ”

Öğrencilerin bir an önce deprem bölgelerini ve çevresini terk ederek, okudukları üniversitelere yaşadıkları iller dışında dönmeleri, arkadaşlarıyla dayanışma içinde olmaları, öğrencilerin beden ve ruh sağlığı açısından da çok değerlidir. Deprem bölgesindeki üniversitelerin öğrencileri, depremden zarar görmemiş üniversitelere misafir öğrenci olarak kabul edilerek bahar yarıyılı eğitimlerine burada devam edebilirler. Türkiye’nin tamamı için kararlar alınmadan depremden etkilenen öğrenciler için yarıyıl izni, kayıt dondurma hakkı gibi çözümler üretilebilir. Sağlık bilimlerinde, özellikle tıp eğitiminde uzaktan eğitim, gelecekte telafisi mümkün olmayan hataların, eksikliklerin ve kaliteli bir sağlık hizmeti sunulmasının da önüne geçecektir. Türk Tabipleri Birliği olarak YÖK’ün bu kararını bir an önce geri almasını ve yüz yüze eğitimden vazgeçmemesini istiyoruz.”

haberguzelyurt.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu