Ekonomi

Samsun Çarşamba Ziraat Odası Başkanı: Fındık fiyatı 100 TL olmalı

Samsun Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, bölgenin değerli geçim kaynağı olan fındığın kilogram fiyatının 100 TL olması gerektiğini belirtti.

Son 10 gündeki şiddetli yağışlar ve çok sıcaklar nedeniyle ortaya atılan iddianın rekolteden bile düşük olabileceğini söyleyen Önder Aydemir, “Türkiye’de iddia 700 bin ton rekolte olarak açıklandı. Tahmini yapılıyor. Çarşamba ilçesinde 50 bin ton, Samsun’da 124 bin ton, şahsi kanaatim bu yılki şiddetli yağışların ardından ve son 10 gündür havaların çok sıcak olması nedeniyle fındık hasadında düşüş olabilir ve özellikle palaz dediğimiz fındıklar.Belirtilen varsayım verimin bir kaç altında olabilir.Bazı bahçelerde dökülmeler oluyor.Bu verimi etkiler.Karadeniz Bölgesinin fındık bakımından en büyük ilçelerinden biri olarak biliniyor.

“Çiftçi 100 TL istiyor”

Gübre ve mazot fiyatlarına yapılan zam nedeniyle fındık satış fiyatının en az 100 TL olması durumunda üreticiyi sevindireceğini vurgulayan Başkan Aydemir, “Girdi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle fındık fiyatının 100 TL civarında açıklanmasını bekliyoruz. Bu fiyat yüksek gibi görünse de personel maliyetleri de çok yüksek, “Gübre ve mazot fiyatları da çok arttı” dedi.

“Erken Toplanırsa Tam Lezzetini Alamaz”

Bazı fındık tarlalarında erken hasadın başladığına işaret eden Aydemir, “Fındıklar yaş olarak hasat edilmemeli. Erken hasat edilirse aromasını tam olarak çekemez. Aynı zamanda kilo kaybı da yaşanır. Fındıkları 25-30 Ağustos tarihlerinde ve yüksek kesitlerde toplarsanız hem kendi şartları açısından hem de fındığın kalitesi açısından doğru olacaktır” dedi. – SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu