Ekonomi

New York borsası düşüşle kapandı

S&P 500 endeksi yüzde 0,36 düşüşle 4.409,82 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,68 düşüşle 13.689,57 puana geriledi. Yatırımcılar Fed’in para politikası görünümünü değerlendirmeye devam ederken, haftanın son işlem gününün kapanışında borsalarda olumsuz bir seyir gözlendi.

Politika faizinin sabit tutulduğu son Fed toplantısının ardından banka yetkililerinin açıklamaları önem kazanırken, ilk açıklamalar Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller ve Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin’den geldi.

Çekirdek enflasyonun düşmediğine işaret eden Waller, çekirdek enflasyonun hareket etmemesinin rahatsız edici olduğunu, biraz daha sıkılaştırmaya ihtiyaç duyulabileceğini söyledi.

Richmond Fed Lideri Barkin, gelecekte talepteki yavaşlamanın enflasyonu yüzde 2 hedefine geri döndürdüğünü teyit etmemesi halinde daha fazla faiz artışından memnun olduğunu da ifade etti.

Öte yandan Fed, yılda iki kez ABD Kongresi için hazırladığı altı aylık Para Politikası Raporu’nun Haziran sayısını yayınladı. Fed Başkanı Jerome Powell’ın önümüzdeki hafta Kongre’ye sunacağı raporda, enflasyonu yüzde 2’ye geri getirmek için büyüme eğiliminin altında bir süre ve işgücü piyasası koşullarında bir miktar yumuşama gerekebileceği belirtiliyor.

Makroekonomik bilgi tarafında ise ABD’de Michigan Üniversitesi tarafından ölçülen tüketici güven endeksi Haziran ayında aylık bazda 4,7 puan artarak 63,9 ile son 4 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Haziran’da kısa vadeli enflasyon beklentileri yüzde 4,2’den yüzde 3,3’e gerileyerek Mart 2021’den bu yana en düşük seviyeye gerilerken, uzun vadeli enflasyon beklentileri yüzde 3 oldu.

ABD’de piyasalar 19 Haziran’da federal tatil olarak kapalı olacak.

haberdogansehir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu