Haber

Libya Başbakanı Dibeyba, Trablus’ta CIA Başkanı Burns ile görüştü

Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, ülkesini ziyaret eden ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı William Burns ile görüştü.

Libya Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, Dibeybe’nin başkent Trablus’taki ofisinde CIA Başkanı Burns ve beraberindeki heyet ile görüşmeye geldiği belirtildi.

Görüşmeye Libya Dışişleri Bakanı Necla al-Mengush, İstihbarat Lideri Hüseyin Muhammed Halife el-Aib ve ABD’nin Trablus Maslahatgüzarı katıldı.

“Yanıklar, iki ülke arasındaki görüşmede ekonomi ve güvenlik işbirliğini geliştirme ihtiyacını yeniden teyit etti. Burns, Libya’daki son istikrar ve gelişmeyi de takdir etti.”

Açıklamada sözlerine yer verilen Başbakan Dibeybe, “Ulusal Uzlaşma Hükümeti’nin amacı Libya’da istikrarı sağlamak ve seçimlerin gerçekleşmesi için uluslararası arenada destek bulmaktır” dedi. terimleri kullandı.

Öte yandan Arap basınında yer alan haberlerde CIA Başkanı Burns’ün Libya’nın doğusundaki Bingazi kentinde Halife Hafter ile de görüştüğü bildirildi.

Başkan Joe Biden’ın ABD’de yönetime gelmesinden bu yana ilk kez üst düzey bir ABD’li yetkilinin Libya’yı ziyaret ettiğine dikkat çekilen haberde, Burns’ün Libya ziyaretinin nedeni hakkında bilgi verilmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu