Haber

Eve dönüştürülen eski halk otobüsünde depremzede kediler koruma altına alındı

KAHRAMANMARAŞ’ta meydana gelen depremlerde 11 ilde yüzlerce hayvan yaralandı veya sahipsiz kaldı. Deprem bölgesinde sahra çadırları kuran Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), ihbarları değerlendirerek bölgedeki yaralı ve sahipsiz hayvanlara ulaşarak tedavi ve barınmalarını üstlendi. Depremde yaralanan 50 kedi tedavilerinin ardından Bursa’daki Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne getirilerek yuvaya dönüştürülen eski bir halk otobüsüne yerleştirildi.

Kahramanmaraş’ta 11 ilde yıkıma yol açan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde 44 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Binlerce binayı yerle bir eden sarsıntıdan sadece insanlar değil hayvanlar da etkilendi. Zelzele bölgesinde sahra çadırları kuran HAYTAP, ihbarları değerlendirerek bölgedeki yaralı ve sokak hayvanlarına ulaşmaya çalışırken, ilk müdahaleleri yapılan 320 evcil hayvan ise kliniklerde tedavi edilmek üzere Bursa’ya getirildi. Nilüfer ilçesindeki Emekli Hayvanlar Çiftliği’nde 50 kedi için kedi kulübesi kuruldu. Bahçede bulunan eski bir halk otobüsünü kedi yuvasına dönüştüren HAYTAP yetkilileri, depremzedelere burada sahip çıkmaya başladı. PETVET’e kayıtlı ve çipli evcil hayvan sahiplerine ulaşmak için harekete geçildi.

‘BURAYA ULAŞTIĞIMIZDA MEMNUNİYETTEN AĞLAYAN AİLELER OLUYOR’

HAYTAP Bursa Temsilcisi Emre Demir, “Malatya, Hatay ve Osmaniye’de sahra çadırları kurduk. Bölgedeki evcil hayvanların bu çadırlarda tedavileri tamamlandıktan sonra ilk işimiz ailelerini aramak oldu. Bulamayanlar ise ailelerini aramak oldu.” ailelerini Bursa’da özellikle İstanbul ve İzmir’de savunduk.Sayıları fazla.Kediler köpeklerden biraz farklıdır.Kedi her zaman yerini ve ailesini arar.Kedi kendi karakterinden taviz vermez.Bu süreç onlar için zor.Bu yüzden kesintili yuva sistemini kurduk.Geçici yuva vererek ailelerine ulaşmaya çalışıyoruz.Kısırlaştırıp sahiplendireceğiz.Bu durumda çok evcil hayvan vardı ve alamadık” Bu duruma sessiz kalmayın.Hepsi ailesine kavuşsun istiyoruz.Ulaştığımız bazı aileler gelip hayvanlarını alıyor.Aradığımızda dakikalarca memnuniyetle ağlayan aileler oluyor.Aileler bize teşekkürlerini iletiyorlar. ve bu bize güç veriyor. Yaşadığımız olumsuzluklar. Bazı ailelere ulaşamıyoruz ve bu bizi endişelendiriyor. İlerleyen zamanlarda ailelere ulaşmayı umut ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu