Haber

Dış Politika: Türkiye’de seçimlerde gerçekle umut karıştı

14 Mayıs seçim sonuçlarına ilişkin analizler yabancı basında yer almaya devam ediyor. Geçen hafta yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oyu 49,5 iken, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oyu 45,07’de kaldı. Anket şirketlerinin tahminlerinin aksine muhalefetin kötü performans gösterdiği seçimler, Avrupa basınında analiz ediliyor.

Dış Politikada “Türk uzmanlar seçimi neden yanlış anladı?” Bir makale yayınlandı. Yazıda Erdoğan’ın beklenenden çok daha iyi performans gösterdiği ancak umutlu olan muhalefetin sınırlı oyda kaldığı belirtildi. “Erdoğan’ın beklenenden daha iyi performansı bize umudun analiz olmadığını hatırlatıyor.”Kelime kullanılmıştır.

Anket şirketlerinin seçime günler kala açıkladıkları sonuçlarla farklı bir hava yaratıldığına işaret eden dergi, analistlerin öne sürdüğü varsayımların “umdukları sonucu” yansıttığını yazdı:

KENDİ İNANÇLARINA GÖRE DEĞERLENDİRME YAPTILAR

Kılıçdaroğlu’nun kazanacağını söyleyen analistler, kendi görüş ve inanç analizlerini oluşturmalarına olanak sağladı.

Avrupa ve ABD’nin kendisini 5 yıllık bir Erdoğan dönemine daha hazırlaması gerektiğine değinilen analizde, “Erdoğan’ın ileriye dönük bir avantajı var. Yirmi yıllık liderliğini 5 yıl daha uzatacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu