Haber

Çankırı Ziraat Odası Başkanı Gamzeli’den kuraklık açıklaması

Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, Çankırı’nın Türkiye’nin en kurak illerinin ortasında yer aldığını söyledi.

Gamzeli, Çankırı Ziraat Odası’nda düzenlediği basın toplantısında, kuraklığın dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaşandığını belirtti.

Gamzeli, sonbahar ve kış aylarında beklenen yağış ve kar yağışı nedeniyle ekim alanlarındaki buğday ve arpa üretimlerinin olumsuz etkilendiğini anlattı. dedim.

Gamzeli, arazi incelemelerinde bazı ekili alanlarda çimlenmede sorun ve köklerde sararma olduğunu gördüklerini söyledi.

“Yağışsız geçen her gün bizi kuraklığa sürüklüyor. Kış yağışlarının yanı sıra Mart, Nisan ve Mayıs aylarındaki yağışlar da kışlık ekimler açısından daha değerli hale geldi. Önümüzdeki günlerde beklenen yağışlar düzgün olmazsa külfetli bir dönem yaşanabilir. ilkbaharda dikilecek diğer işler arasına girilmesi.Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de kuraklık riski artıyor.Olası aksiliklere karşı üreticilerimize TARSİM emlak sigortası ve kuraklık sigortası yaptırmalarını kesinlikle tavsiye ederim. Sigorta fiyatlarına devlet katkısı çiftçilerimiz tarafından artırılsın, tüm çiftçilerimiz TARSİM’den ve kuraklık sigortasından yararlansın. Köy bazlı kuraklık sigortası parsel bazında. Değerlenmesini ve hayata geçirilmesini istiyoruz.”

Gamzeli, yeterli yağışın olduğu, çiftçinin bol kazanç sağladığı, verimin düşmediği bir yıl olmasını diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu