Ekonomi

Bankalar Birliği’nden bankalara beyin sarsıntısı tavsiyesi

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Gaziantep’in depremlerden etkilenen 5 il ve 2 ilçesindeki gerçek ve tüzel kişi ticari işletmelerin kredi taksitlerini 6 ay faizsiz olarak ertelemelerini ve kalan kredi borçlarının şahıs ve şahıslara ödenmesini tavsiye etti. depremde hayatını kaybeden gerçek kişi ticari müşteriler silinebilir.

TBB Yönetim Kurulu’nun 14 Şubat 2023 tarihinde yapılan toplantısında deprem bölgesindeki çalışmalar ele alındı. Yapılan görüşmelerde, bölgenin her noktasında müşteri taleplerinin kesintisiz olarak karşılanabilmesi için fiziki şubeler, ATM’ler ve taşınabilir şubeler ağı üzerinden hizmet verildiği vurgulanmıştır. Depremden etkilenen vatandaşlar için ek istişari kararlar şöyle:

Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ile Gaziantep ili İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde bulunan şahıs ve gerçek kişi ticari işletmelerimize ilişkin olarak; kredi borçlarının/taksitlerinin ve gayrinakdi kredi komisyonlarının ertelenmesi (31.08.2023 tarihini geçmemek üzere) ) 6 ay boyunca faizsiz (faiz/gecikme faizi), üye işyerlerimizden kaybolan/kaybolan POS cihazları için tahsilat yapılmaması, bankacılık hizmet kurulu olmaması, bireysel ve kurumsal kredi kartı fiyatlarının 2023 yılı için tahakkuk ettirilmemesi, üye işyeri/POS kullanım bedellerinin 2023 yılı boyunca tahsil edilmeyen, haciz, icra, takip vb. idari uygulamalara ilişkin (Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çerçevesinde) tüm alacaklar için takip başlatılmaz, haciz, icra satış işlemleri vb. faiz- Yapılandırılmış alacaklarda ücretsiz ödeme koşulları Tahliye kararı alınırsa bu kararın uygulanmaması, taahhüdün ihlalinden şikayet edilmemesi, taahhüdün durdurulması borçlunun talebi üzerine satışın yapıldığı gün gelen dosyalara ilişkin satışın ertelenmesi, takipte olan alacaklılar için yapılan otomatik tahsilatın durdurulması, takibin kaldırılması Geçmiş krediler için idari yollardan dahi olsa etkin bir tahsilat girişiminde bulunulmaması, takip hesaplarına intikal etmeyen müşterilerimiz için temas ve tahsilat faaliyetlerinin durdurulması, kredi geri ödemelerini zamanında yapmakta ve bunu yapamayacak durumda olmaları beklenmektedir.

DEPREMDE ÖLEN KİŞİLERİN KREDİ BORÇLARI TUTULACAK

Deprem bölgesindeki diğer illerde yaşayanlar için yapılan önerilerde, bireysel ve gerçek kişi ticari işletmelerin kredi borçları/taksitleri ve gayrinakdi kredi komisyonları faizsiz (faiz/vade farkı) 1 ay süreyle ertelenebilecek. Yukarıdaki kapsam dışında kalan, deprem bölgesinde yer alan ve depremden zarar gören müşterilere, talep etmeleri ve mağduriyet yaşadıklarını belgelemeleri halinde müşteri bazında değerlendirilmek üzere mevcut kredi borçlarına/taksitlerine erteleme imkanı sunulacaktır. zarar.

Öte yandan, sarsıntıda vefat eden bireysel ve gerçek kişi ticari müşterilerin kredi borçları, krediye ilişkin kredi sigortası ödemeleri kredi borcuna mahsup edilecek, kalan borçlar silinebilecek.

mezitlihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu